Hlídejte s námi mantinely demokracie

Vláda slaví 15. rok v demisi, premiér přijímá gratulace z celého světa

Na slavnostním galavečeru ve Vladislavském sále Pražského hradu oslavila vláda v čele s premiérem již patnáctý rok vládnutí v demisi. Kromě čestných hostů z České republiky i zahraničí poblahopřál ministerskému předsedovi také hologram čestného prezidenta Miloše Zemana a neopomněl zmínit, že se těší na setkání za dalších 15 let. Pro vládu, která vzešla z voleb již v roce 2017, nebylo vládnutí v demisi snadné – od práce ji celkem dvaašedesátkrát vyrušily pokusy získat důvěru poslanecké sněmovny. Nicméně za výrazný úspěch se dá považovat již kompletní cyklus obměny všech čtrnácti ministrů na všech ministerstvech. Opětovná ministryně obrany při oslavách připomněla, jak bohaté zkušenosti získala při svém putování přes zemědělství, spravedlnost, dopravu a zbylá ministerstva zpět na pozici, ve které začínala již při prvním vyslovení nedůvěry vládě. Systém obměn, který politologové nazvali „orloj,“ mívala sice veřejnost tendence kritizovat, po zavedení zákona proti shromažďování na Václavském náměstí, který v obecném referendu prosadili občané, však hlasy nedůvěřivců utichly. Premiér v demisi začal svůj slavnostní projev v před hosty i zahraničními delegacemi v reprezentativních prostorách Pražského hradu slovy „Ahoj lidi,“ pochválil ministry za dlouholetou spolupráci a vyzdvihl fakt, že žádná jiná vláda nemakala patnáct let v kuse. Jinak důstojné oslavy narušil pouze prezident Feri, který – jako již mnohokrát – z Vladislavského sálu odešel.

Počkat, toto má být budoucnost demokracie v České republice?

Pokud by si vláda i dál vykládala Ústavu stylem “Co není zakázáno, je povoleno”, mohlo by to tak nakonec dopadnout. Situace, kdy má vláda delší dobu potíže získat důvěru parlamentu a nakonec skončí v demisi, se v posledních letech opakují vcelku často. Poprvé jsou tu ale prohlášení vrcholných politiků, že vláda důvěru ani mít nemusí a může vládnout v demisi třeba až do konce volebního období. Proto přišli experti a občané zapojení v platformě Rekonstrukce státu s výzvou Mantinely demokracie. Ta chce připomenout vládě, že existují jednoznačné meze, za které nesmí jít, aby nepošlapala demokratické principy.

Mantinel č. 8 říká: „Vláda, která nezíská důvěru Poslanecké sněmovny, vládne v demisi jen po nezbytnou dobu.“ Pokud nechcete za 15 let číst zprávy podobné té v úvodu stránky, připojte se k výzvě Mantinely demokracie a dejte tak vládě a politikům vědět, že vám na osudu demokracie v Česku záleží.

Připojte se

Připojte se k výzvě a dejte tak vládě a politikům vědět, že vám na osudu demokracie v Česku záleží. Pojistkou demokracie je totiž v první řadě občanská společnost.

Kolik Mantinelů demokracie vláda překročila?
Nezávislá skupina expertů zatím posuzovala tři významné kroky Babišovy vlády.